Baza wyszukanych haseł
aaaaŁukasz Kuśmierzaaaa

Temat:
Oj,nie mylmy wiejskiego folkloru i tradycji ludowych z oficjalną , uroczystą banderia konną. Tam jest jak najbardziej dopuszczalna - nawet wskazana- różnorodność. A tu - to coś na kształt straży przybocznej, gdzie powinna być jednolitość, jakby "mundur służbowy". Tak nas zawsze uczono.
Może sie mylę. Ale wypowiedź tego pana - mnie nie zaskoczyła. Koleżanki również- chociaż ona należy już do młodszego pokolenia. I też zaakceptowała bez zastrzeżeń. Widac zrozumiała, o co chodzi.Ale to sprawa indywidualna- napisałam tylko o moich odczuciach. Nikomu nic nie narzucam.
To tak, jak z Hubertusem. Dawniej - szyk, szpan, fraki, galowo. Dziś - nawet dozwolone są przebieranki. I dobrze. Niech przeszłość zostanie na fotografiach i obrazach Kossaka.
Acha, banderia konna w wydaniu górali - to piękny,uroczysty góralski strój, a nie frak .
"hołota" -przepraszam za pomyłkę, nie myślałam nad pisownią.Nie powinno to się zdarzyć. Czas przemyśleć swoje uczestnictwo na forach
Źródło: stajenka.fora.pl/a/a,1843.htmlTemat: Forum uwagi

Czemu ponownie wróciło to stare, niedobre ustawienie.??

Też uważamy, że niedobre. Chciałam dziś podziekować Joannie o wstawienie /na moją prośbę / zdjęcia Flavoparmelia caperata do atlasu. I nikt już tego nie przeczyta, bo "dopięło " się to do starego posta tylko dlatego , że nikt po nim nic nie napisał / i w zwiazku z tym nikomu nie wyświetli się już jako "nieczytany".

A np temat "Grzyby w kulturze ludowej" nie był poruszany od dawna i jesli cokolwiek napisze w nim autor ostatniego posta, tez nikt nie przeczyta, bo to "nie nowy post".
Źródło: forum.nagrzyby.pl/viewtopic.php?t=8197


Temat: Noc Muzeów
W piątek warto wypić jedną kawę więcej i zamiast iść spać, odwiedzić... opolskie muzea. II Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie ekspozycji, ale też wiele dodatkowych atrakcji.

Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza do siebie już na godz. 19. Usłyszymy opowieści o nocnych duchach (czyli ciekawostki z życia sów), dowiemy się, co straszy nocą, zobaczymy, jak dawniej wyglądały stroje nocne. Z kolei na tarasie Muzeum o godz. 21.30 rozpocznie się koncert muzyki poważnej, a po nim Marcin Szpanko opowie o astronomii. W międzyczasie kawiarnia Pożegnanie z Afryką będzie częstować kawą. W kamienicy czynszowej przy św. Wojciecha o godz. 20 nastąpi otwarcie nowej ekspozycji - „U Nowaków w 1960 r.”. W nowym mieszkaniu znalazły swoje miejsce m.in. meblościanka, wersalka, „Słoneczniki” van Gogha. Urszula Zajączkowska zaraz po otwarciu nowej ekspozycji opowie o naczyniach nocnych.

Z kolei w Muzeum Wsi Opolskiej skosztujemy chleba wypiekanego w piecu z Rudziczki. - Będą dwa wypieki, więc dla nikogo nie powinno zabraknąć chleba - zapewnia Marta Szewerda z MWO.

Ponadto zobaczymy, jak to dawniej wyglądał obrzęd weselny oczepin, dowiemy się czegoś więcej o zwyczaju topienia marzanny i chodzenia z gaikiem, posłuchamy też przyśpiewek ludowych zespołu muzycznego Musica Viva. Przez cały ten czas dostępne dla zwiedzających będą stałe ekspozycje (m.in. zagroda młyńska, chałupa z Kup, chałupa z Kozub, kościół z Gręboszowa).

„Rzeźby gotyckie. Blask i cień” to nowa wystawa, która zostanie otwarta w Muzeum Diecezjalnym, natomiast Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia plastyczne z niespodziankami „Noc w historii”. Będzie można również zwiedzać wystawę multimedialną Muzeum Historycznego z Warszawy, a w godz. 19-24 będą wyświetlane filmy dokumentalne.

Wszystkie muzea można zwiedzać do północy. Wstęp do nich jest w tym czasie bezpłatny. Do Muzeum Wsi Opolskiej można dojechać za darmo autokarem, który odjeżdża z pl. Kopernika o godz. 21 i 22. Dokładny plan imprezy znajduje się na stronie Muzeum Śląska Opolskiego.

Natalia Musiał, Gazeta Wyborcza


http://cjg.gazeta.pl/cjg_...ampaign=5057869
Źródło: forumbrzeg.pl/ppadd/viewtopic.php?t=16277Łukasz Kuśmierz